Brezilya Popo ameliyatı ( Brazilian Butt Lift ) nasıl yapılır? Hangi tercihlerimiz bulunmaktadır?

Türk insanının biraz daha geniş kalçalara sahip olması, daha yağlı bir yapıya sahip olması bu ameliyat sayısını sınırlayıcı faktörlerdendir. Ama özellikle yurt dışında Brezilya’da zenci ırkında bu ameliyata rekabet oldukça fazla olmaktadır.

Brezilya Popo ameliyatı nasıl yapılır? Hangi tercihlerimiz bulunmaktadır?

Gerek silikon implantlarla, gerekse de yağ enjeksiyonuyla popo büyütme mümkün olmaktadır. Silikon ameliyatı kasların arasında yapılan bir ameliyat iken, yağ enjeksiyonu ise vücutta yeterli yağın bulunması durumunda tercih edilmesi gereken bir ameliyattır. Eğer karın ve bel bölgesinde yeterli yağ oranı varsa hem bir liposakşın yaparak o bölgelerde bir incelme, zayıflama hemde popo bölgesinde büyütme sağlanmaktadır. Aynı zamanda yağ enjeksiyonuyla poponun, basenin çeşitli bölgelerinde de şekil verilebilmektedir.

Brezilya popo estetiği (Brazilian Butt Lift ) silikon protezlerle yapıldığı zaman iki popo arasında bir küçük kesi  vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu bölgede ki iz hem gözükmez hemde hiç belli olmaz çok iyi iyileşen bir yerdir. Ameliyatta popoyu oluşturan vücudun en güçlü kaslarının arasına bir yerleştirilecek bir cep açılır. O cebin içerisine protez yerleştirilir. Popo protezleri göğüs silikonlarından biraz daha farklıdır. Daha koheziv jel içeriklidir. Patlamaz, hacim kaybetmez, neşter ile kessek dahi içindeki jel dışarıya akmaz, ömür boyu popoda durabilir. Brezilya popo estetiği (Brazilian Butt Lift ) cerrahın tecrübesi olması gereken ameliyatlardandır. Yapmamız gereken en önemli şey proteze yeterli derinlikte ve sadece protezin girebileceği alana koymaktır. Ameliyattan sonra hasta aynı anda ameliyatın hemen akabinde dahi sırt üstü yatabilir. Popo protezleri sanılanın aksine tam oturduğumuz yere değil bir onun miktar üzerine yapılmaktadır. Dolayısıyla hastalar ameliyat sonrasında oturmakta, kalkmata, yatmakta hiç bir sıkıntı çekmezler.  Genelde bir gün sonra direnler çekilir, ertesi gün hasta taburcu olabilir. Bir haftanın sonunda popo en şiş hale gelecektir. Bir haftadan sonrada şişlikler azalacaklardır. Bir ay sonra iyi hale gelecek, altı ayın sonunda bütün ameliyatlarda olduğu gibi en iyi ve en son şeklini alacaktır. Popo protezlerinde tabi ki en sık yapılan hata, protezin çok çok geniş bir alana açılması ve de kasların üst kısmının yırtılarak deri altına konulmasıdır. Böyle bir durum oluştuğu zaman protez hemen insanın eline gelecek, hastalarda rahatsız edecek bir görüntü oluşturacaktır. Bu tarz sorunların ortadan kaldırılması için cebin çok iyi ve tecrübeli eller tarafından oluşturulması gerekir. Ameliyattan sonra özel bir bakım gerektirmez. Normal hayatınıza üç gün sonra devam edebilirsiniz. Bir hafta sonra zaten istenilen gibi iyileşmeniz tamamlanacaktır. İlk dönemde bir miktar şişlik olacağı için bir ay sonra istenilen protez büyüklüğü ortaya çıkmış olacak. Erken dönemdeki fazladan olan şişlik ortadan kaybolacaktır. Popo boyutlarını hangi şekilde olmasını da hastayla öncesinde çok iyi şekilde konuşmak gerekmektedir. Çünkü bazen hastalar tahmin edilemeyecek büyüklükte silikonlar isteyebilmektedir. Özellikle Türk’lerden ziyade Avrupa’lı ve Yurt Dışından gelen hastalar daha yüksek oranlarda silikon boyutları tercih edebilmektedir. Ameliyatta gerek yuvarlak şekilli silikonlar gerekse anatomik silikonlar tercih edilmektedir. Yapılacak ameliyatın neticesinde ortalama bir hafta kadar çok aşırı egzersiz aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir. Bir ay sonra her türlü spor dahi yapılabilmektedir.

Brezilya Popo büyütme ameliyatları sıklıkla yaptığım ameliyatlardan bir tanesidir. Bunun en belirgin olan seçeneklerinden biride yağ enjeksiyonu ile popo büyütme ameliyatıdır. Eğer vücutta yeterli miktarda yağ varsa Özellikle karın, bel bölgesinde o zaman bu yağları liposakşınla alıp hemde belli işlemlerden geçirip tekrar kullanmak mümkün olmaktadır. Aldığımız yağların yada aktardığımız yağların yaklaşık %40’ı kalıcı olarak kalabilmektedir. O yüzen neye ihtiyacımız varsa çok daha fazlasını almamız gerekmektedir. Eğer hastanın karnında, belinde yeterli yağ oranı yoksa o zaman yağ enjeksiyonu yerine  silikon implantı tercih etmemiz gerekmektedir. Ameliyatta her hangi bir kesi yada iz olmamaktadır. Bir taşla iki kuş vurulmakta, hem hastayı inceleyecek hemde popoları belirgin bir şekilde büyüyecektir. Sabah olursa öğleden sonra çıkılabilinecek bir ameliyattır.

Yaklaşık bir hafta kadar bir şişlik  meydana gelecek, bir haftadan sonra da şişlikler inmeye başlayacaktır. Bir ayın sonunda büyük oranda şeklen ve incelik olarak oturmuş olacak. Altı ayın sonunda da en son hale gelecektir, altı ayın sonunda ki kalan yağlar da hayat boyu kalıcıdır. Yağ enjeksiyonu ameliyatı da popoda sadece belli bir bölgeye değil de poponun tamamında bir şekillendirme mümkün olabilmektedir. Bazı hastaların basen bölgelerinde bir düzlük yada aşırı fazlalık olabilmektedir. Bu bölgeye yapılabilecek olan bir liposakşın ve yağ enjeksiyonuyla şekil vermek mümkün olmaktadır. Türk insanının popoları genelde daha düz ve sarkıktır. Yapılacak yağ enjeksiyonuyla poponun bir miktar sarkması da engellenmiş olur. Çünkü içi dolan bir şey daha dinç ve gergin halde bulunur. Bu ameliyat son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir ve oldukça da da fazla yapılmaktadır.

Brezilya butt lift (Brazilian Butt Lift)  estetiği son yıllarda ülkemizde çok başarılı şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. Brezilya popo estetiği için gerçekleştirilen tekniklerden ikisi şöyledir. İlk olarak vücudun sırt, bel ve göbek bölgelerinden alınan yağların kalça kısmına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Hastanın vücudunda bu işlem için gerekecek miktarda yağ bulunmaması durumunda ise ikinci yöntem yani silikon popo protezi kullanılarak brezilya popo estetiği gerçekleştirilir. Her iki yöntemde hastayı mutlu edecek sonuçları verecektir. Hastaların hayatlarını kolaylaştıracak olan bu yöntemler dünyada ve ülkemizde çok yapılan bir estetik operasyondur.
Brezilya popo estetiği (BBL)için çok daha fazla estetik yöntemi var ve bu yöntemleri zamanla sizlere tanıtacağız. Her yöntemin hasta bazlı kolaylıkları zorlukları var. Doktor hasta görüşmeleri yapılan tetkiklerden sonra en doğru yöntem seçilmektedir. Hasta talepleri ve doktor onayı ile çok başarılı brezilya popo estetiği ameliyatları yapılması günümüz için olağan bir durumdur.

Yazımızın başında bahsettiğimiz ilk yöntemler ile vücudun farklı bölgelerinden alınan yağların kalça ve popo bölgesine enjekte edilmesi yöntemiyle yalnız brezilya popo estetiği değil örneğin düz kalça ve basenleri daha güzel bir görünüme taşımak içinde kullanılır. Vücuttan alındıktan sonra filtreleme işlemlerinden sonra kalça ve popoya transfer edilen yağlar ile dolgun kalçalara, brezilya poposuna kavuşurken yağ alınan bel ve göbek bölgesinde de incelme ile ayrı bir inceliğe kavuşmanız mümkün.

Enjekte edilen yağların bir yılın sonunda bir miktar erimeye başlar ama korkulacak bir şey yok yağ enjekte etme işlemini tekrar uygulamak hiç ama hiç zor değil yeter ki vücutta yeteri kadar yağ olsun. Bu işlemler popo sarkıntılarında popo kaldırmalarında da uygulanabilir ve küçük kesiklerden başka cerrahi zorluğu olmayan durumlar olduğu için tercih edilen bir uygulamadır.

Avrupada en çok aranan Brazilian Butt Lift cerrahlarından biri de Dr. Fatih Irmak’tır… Avrupada başta Best BBL surgeon in Turkey olmak üzere bir çok kelimede ilk sayfada yer almaktadır…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*