Altın Kadar Değerli Balık Türleri

Altın Kadar Değerli Balık Türleri

Altın fiyatları ile yarış halinde olan balık fiyatları, dar gelirli ailelerin bütçesini zorlamaya başladı. Fiyatların normalden daha da fazla yükselmesi, hatta çeyrek altının değerine yükselmesi ile birlikte tüketiciler balık tezgahlarına yanaşamamaktadır. Birikim ve yatırım aracı olarak görülen altın gibi balıkların da değerlenmesi komik yorumların yapılmasını sağlamıştır. Düğünde Barbun takarız gibi espriler yapılmaya başlamıştır.

Masaların vazgeçilmezi, Omega 3 bakımından faydalı olan besinlerden biri de balıktır. Kış aylarında özellikle balıkçılık işi daha da zorlaşır. Mevsimsel etkiler nedeni ile ancak güçlü teknelere sahip olanlar denize açılabilmektedir. Bu nedenle de tezgahlar yaz ayları kadar dolu olmamaktadır. Arz – talep mantığından dolayı da fiyatlar yükselmektedir. Tüketicilerin ceplerini yakmaktadır. Şimdi, fiyatları altın kadar değerli olan birkaç balık türünü ele almak istiyoruz.

Barbun
Fiyatı 138 TL’yi bulan Barbun balığı, altın fiyatlarıyla yarışır haldedir. Bunda en büyük etki balıkçıların eskiye nazaran daha az Barbun yakalayabilmeleridir. Neslinin tükendiği gibi ortaya atılan iddialar olsa da çoğu balıkçı tarafından bu yalanlanmıştır. Daha çok Temmuz ve Ekim ayları arasında yoğun olarak ağlara takılırlar. Bu nedenle değerlerinin yükselmesi, nadir bulundukları için normaldir.

Kalkan
Değeri 130 TL’ye kadar yükselen kalkan genellikle Karadeniz’de çıkar. Bir tarafı siyah diğer tarafı ise beyaz olan balık yanlarındaki düğmelerinden tanınır. Haliç’in açılmasıyla birlikte bir ara kalkan balığından yana geçilmez iken şuan durum tam aksidir. Ağlara takılmayan kalkan, barbun gibi altın fiyatlarıyla yarış halindedir.

Lüfer
Eylül ile Ocak ayının sonuna kadar tüketilen lüfer, tam zamanı olmasına rağmen tüketicilerinin cebini yakmaktadır. Denizlerin prensi olarak adlandırılan balık, altın fiyatlarını aratmıyor. Tane fiyatı minimum 30 TL’dir. Bunun nedeni günlük en fazla 10 – 15 tane lüferin avlanabilmesidir. Bu nedenle fiyatlar, çoğu tüketicinin bütçesine uygun gelmemektedir. Çanakkale’de durum bu yöndedir. Balıkçılar sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer denize açılmaktadır. Yine de ağlara takılan balıkların sayısı azdır. Bu nedenle lüferin değeri; barbun, kalkan gibi altınla yarış halindedir.

Altın Balık
Son olarak ele almak istediğim balık türünün eşi benzeri yoktur. Bunun sebebi balığın üzerinde 24 ayar altının bulunmasıdır. Çin’de balıkçıların ağına takılan altın balık görenleri şaşkına çevirmişti. Guangdong eyaletinde ağlara takılan balık, Okyanus müzesinde sergilenmektedir. Altın balık familyası grubunda yer almaktadır. Balığın her yeri altın gibi parlamaktadır. Vücudunun belli bölgelerinde 24 ayar gerçek altın taşıyan balık, değerli mücevher gibidir. Tek adedi 500 dolar üzerinde rakama satılmaktadır. Bu balığın bir büyüğü de Tayvan’da tabiat müzesinde sergilenmektedir. Altından daha da değerlidir.

İlginizi Çekebilir: Akvaryum Kurulumu ve Bakımı

Yukarıda ele aldığımız balıklar altın fiyatları ile yarış halindedir. Fiyatlarının yüksek olması sebebiyle tüketicileri, alternatif balık türlerine yöneltmektedir. Özellikle son olarak ele aldığımız balık türü için bunu söylemek mümkündür. Balık yararlı besin olduğu için yüksek miktarda para da olsa tüketilmesi gereklidir. Ama altın balık için aynı sözü söylemek pek de mümkün değildir. Maddi durumunuz elverişli olsaydı tek adedine 500 dolar vererek, altın balık yemek ister miydiniz ya da yatırım yaparak paranızın daha da büyümesini mi isterdiniz, konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*