Amaçlı Reklamlar ile Pazaryerlerini Büyütmek için 5 Adım

Amaçlı Reklamlar ile Pazaryerlerini Büyütmek için 5 Adım

Derin Öğrenmeye dayalı pazarlama teknolojileri alanında pazar başkanı olan RTB House, çok satıcılı e-ticaret sitelerinin Pazarlama Teknolojileri ...

Derin Öğrenmeye dayalı pazarlama teknolojileri alanında pazar başkanı olan RTB House, çok satıcılı e-ticaret sitelerinin Pazarlama Teknolojileri tahlillerinden en yeterli halde nasıl yararlanabileceği ve reklam harcamalarının getirilerini en üst seviyeye nasıl çıkartabileceği üzerine bir rapor yayınladı.

“Hedefe Yönelik Reklamcılık Aracılığıyla Çevrimiçi Pazaryerlerinin Tesirli Halde Tanıtılması” başlıklı rapora nazaran, COVID-19 pandemisi, çevrimiçi pazaryerlerinin kıymetinin anlaşılmasını sağladı. Pandeminin neden olduğu kısıtlamalar, e-ticarete yönelik uzun soluklu bir akımı hızlandırdı. Amazon’un geçtiğimiz yıl içinde kıymetli çapta büyümesinin yanı sıra Avrupa’dakiler başta olmak üzere lokal pazaryerleri de muvaffakiyetlerini sürdürüyor.

Global e-ticaret satışlarının 2021 yılında yüzde 14’ün üzerinde artışla 4,2 trilyon avroya ulaşacağını belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, ortaya çıkan dönüşüm ve fırsatları şu halde özetliyor:

Türkiye ile birlikte Avrupa’daki pazaryerleri muvaffakiyetle büyüyor. Genel eser ve hizmet sunan büyük, çok satıcılı pek çok sitenin yanı sıra daha özel kategorilere yönelik öteki sitelerin de büyümesini sağlayacak kadar çok tüketici online alışverişi benimsemeye devam ediyor. Bilhassa refah düzeyi yüksek ve teknolojiye ilgili nüfusa sahip kentlerde, nispeten kısa uzaklıklarla ve gelişmiş ulaşım ağlarıyla artan sipariş teslimat suratını da düşününce, pazaryerleri muvaffakiyete ulaşmak için birçok manada ülkü bir ortama sahip.”

Trendyol derin öğrenme ile ROAS’ı 2.5 kat artırdı

Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden Trendyol, Derin Öğrenmeye dayalı kampanyalar kullanarak standart tekrar hedefleme kampanyalarına kıyasla daha fazla yatırım getirisiyle 2,5 daha yüksek hacim elde etti. Can Tunçer, sırf tek tek satışları artıran performans reklamcılığına odaklanmak yerine insanlara müşteri hizmetleri, memnuniyet oranları, iade siyasetleri ve teslimat fiyatları hakkında bilgi verilmesinin inanç ve sadakati arttırdığına dikkat çekerek, kampanyalarda muvaffakiyet elde etmek için yapılması gerekenleri şöyle özetledi:

  • Yanlışsız reklam modeli portföyüne sahip olduğunuzdan emin olun. Farkındalık, kıymetlendirme ya da direkt performans odaklı kampanyalar yapabilirsiniz.
  • Gaye kitlenizi daraltın ve nasıl irtibat kuracağınıza karar verin. Kampanyanızdaki eser ve kategorileri belirlemeyi unutmayın. Derin öğrenme teknolojileri kullanıcıların isteklerini algılayarak satın alma sürecine takviye olabilir.
  • Reklam formatınızı seçin. Tek bir tık ile direkt aksiyon aldıracak reklamlar oluşturmak ehemmiyet taşıyor. Bilhassa görüntü streaming ads üzere yüksek kaliteli ve yüksek etkileşim alacak formatlar tecrübesi zenginleştiriyor.
  • Başarıyı nasıl ölçeceğinizi belirleyin. Reklam yatırım geri dönüşü, dönüşüm oranının artışı, ortalama sipariş kıymeti, reklam gösterimi, görüntülerin tamamlanma oranı üzere birçok metrik amaçlarınızı ölçmenize yardımcı olabilir.
  • Ayarlayın ve geliştirin. Yeni kuşak tahlillerle birlikte, bilhassa derin öğrenmenin gücü ile ayrıntılarda boğulmadan, kampanyanızı son haline getirerek beklentileri karşılamak mümkün. Algoritmaların sonuçlarınızı geliştirmesine imkan tanıyın.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)