E-ticaret pazarının yeni trendi: El imali eserler

E-ticaret pazarının yeni trendi: El imali eserler

Hayat üslubu, iş yapış biçimleri ve tüketici alışkanlıklarında önemli değişikliklere sahne olan Covid-19 pandemisi, e-ticaret kesimindeki eser ...

Hayat üslubu, iş yapış biçimleri ve tüketici alışkanlıklarında önemli değişikliklere sahne olan Covid-19 pandemisi, e-ticaret kesimindeki eser kategorilerini de tesiri altına aldı. Karantina ve kısıtlamalarla birlikte konutta vakit geçirme müddetlerinin artması dala yönelimi ileri düzeylere taşırken, pazar yerlerinde el imali eserler yükselişe geçti. Dünyanın en çok tercih edilen global pazar yerlerinden farklılaşarak el imali eserlerin satışına odaklanan ETSY’nin süreç hacminde de kıymetli bir büyüme kaydedildi. 2020 yılının birinci 6 ayında gerçekleşen büyümenin yıllık bazda 71 düzeyinde olduğu belirtiliyor.

Pandemiyle birlikte süratli bir büyüme kaydeden ve yükseliş trendini sürdüren e-ticaret kesiminde, meskende kalış müddetlerinin artmasıyla el üretimi eserlerin satışı da kıymetli ölçüde arttı. El üretimi eserlerin satışı için kurgulanan, fabrikasyon eserlerin satışının yapılmadığı özel bir pazar yeri olan ETSY ise,özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde el işi satın almak isteyen tüketicilerin akıllarına gelen birinci adres olmayı başararak 2020 yılının birinci 6 ayında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 71 düzeyinde büyüme kaydetti.

Pazar yeri satıcılarının entegrasyon, optimizasyon, eser bulma ve yükleme noktasında takviye aldığı analitik bir araç, gelişmiş bir yazılım olan NeSatilir.com’un Takım Önderi Yiğit Tuna’nın verdiği bilgiye nazaran; birçok pazaryerine nazaran daha dinamik bir envanteri olan ETSY platformu, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da toplumsal gereksinimlere çarçabuk adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor.

4 milyonu aşkın ETSY satıcısının 81’i bayan

ETSY’de yer alan satıcıların değerli bir kısmının el üretimi eserler satan küçük teşebbüsçüler olduğuna dikkat çeken Yiğit Tuna, platformun değişen tüketici taleplerine süratli bir biçimde karşılık verebilmesinin ehemmiyeti bir avantaj olduğunu söylüyor: “Birçok pazaryerine nazaran daha dinamik bir envanteri olan platform, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da toplumsal gereksinimlere çarçabuk adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor. Ana satış coğrafyalarını ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Kanada, Avustralya, Fransa ve Hindistan olarak tanımlayan Yüzde 81 oranında bayan satıcının faal satış yaptığı ETSY’de mücevherattan çanta ve cüzdana, konut dekor eserlerinden düğün ve parti materyallerine, el üretimi eserler başta olmak üzere çeşitli eser kümelerinin satışı gerçekleştiriliyor. 2020 yılında ortaya çıkan talep karşısında platform üzerinden 53 milyonun üzerinde maske satışının yapıldığı belirlendi.”

Global pazar yerleri içinde ETSY’nin hissesi artıyor

2019’te ikinci en büyük satış kanalı zanaat fuarları ve canlı satış etkinlikleriyken Covid-19 pandemisi ile birlikte pek çok satıcının çevrimiçi kanallara yöneldiğini ve bu süreçte ETSY’nin hissesinin çoğunlukta olduğunu belirten Yiğit Tuna ETSY bilgileri hakkında şu bilgileri veriyor: “ETSY satıcıları ortasında yapılan 2021 anketi sonuçlarında 55 oranındaki satıcının çoklu kanallar üzerinden satış yaptığı ve ETSY’nin genel itibariyle birincil satış kaynağı olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların 69’u ETSY mağazasını bir iş olarak görüyor, 97’si mağazalarını meskenlerinden işletiyor, 82’si gelecekte satış hacimlerini büyütmeyi hedefliyor, 65’i ETSY mağazasını gelir artırmanın bir yolu olarak başlattığını söz ediyor. Tüm bu dataların de gösterdiği üzere eBay ve Amazon üzere global pazar yerleri ortasında alternatif eser kümelerine odaklanarak özel bir yer edinen ETSY, dünyada en çok tercih edilen pazar yerleri ortasındaki yerini giderek sağlamlaştırıyor.”

ETSY’de nasıl başarılı olunur?

Tüm öbür e-ticaret mecralarında olduğu üzere ETSY’de başarılı bir işletme kurmanın yolu da yanlışsız eser tedariki ve/veya üretimi ile başlıyor. Müşterilerin talep ettiği, rekabetin ise makul düzeyde olduğu eserlerin tespiti için satış yapılması planlanan eser kümelerinin ve buradaki rakiplerin hem müşteri hem de satıcı perspektifinden incelenmesi büyük ehemmiyet arz ediyor. ETSY’de eser sayfaları satıcıların ne kadar satış yaptığı ve hangi eserlerinin nasıl yorum aldığı bilgisine yer veriyor. Satış yapmayı planladığınız eser tiplerinde rakiplerin ayrıntılı bir halde incelenmesi hem hangi eserlere talep olduğunu hem de müşteriler hangi mevzularda şikayetçi, hangi hususlarda memnuniyet belirtiyorlar üzere eserlere ilişkin geliştirme alanlarını anlamak için epey kıymetli. Bu inceleme süreçleri manuel olarak yapılabileceği üzere yazılımlardan yararlanarak sürat ve incelenen eser sayısı artırılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)