Enerjisa aygıta bağlı 2 bin 473 hastaya nefes oldu

Enerjisa aygıta bağlı 2 bin 473 hastaya nefes oldu

Türkiye elektrik dağıtım kesiminde en geniş şebekenin idaresinden sorumlu Enerjisa Dağıtım Şirketleri; Başşehir EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ ...

Türkiye elektrik dağıtım kesiminde en geniş şebekenin idaresinden sorumlu Enerjisa Dağıtım Şirketleri; Başşehir EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ tarafından, aygıta bağlı hastaların güçsüz kalmaması için Türkiye’de birinci defa devreye alınan Hasta Var sisteminden yararlanan kullanıcı sayısı 2 bin 473’e ulaştı.

Çeşitli nedenlerle yaşamsal faaliyetlerini elektrikli aygıtlarla sürdüren hastaların bulunduğu bölgedeki planlı kesintilerde, anında merkezi uyaran Hasta Var sistemiyle, ilgili bölgenin güçsüz kalması engelleniyor.

Hasta ve şirketin, Merkezi Uzaktan Denetim ve Bilgi İzleme (SCADA) sistemi üzerinden entegre edildiği Hasta Var Sisteminde, kayıtlı vatandaşların bulunduğu bölgede arıza kaynaklı bir kesinti olması durumunda ise, bölgeye hemen taşınabilir jeneratörler sevk edilerek hastaların hayata tutunması için çaba gösteriliyor.

Enerjisa Dağıtım Şirketlerinden Başşehir Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) bölgesinde bin 142, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’de (Toroslar EDAŞ) 863, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’de (AYEDAŞ) ise 468 kayıtlı vatandaş bu sistem kapsamında güç alıyor. Böylelikle 2020 sonu itibariyle bin 632 olan aygıta bağlı yaşayan ve sistemden yararlanan sayısı 2021 Mart sonu itibariyle toplam 2 bin 473’e ulaşmış durumda.

Sağlık Bakanlığı onayı ile kayıt yapılıyor

Sistemden yararlanmak için evvel Sağlık Bakanlığı’na elektriğe bağlı aygıt kullanan hasta olduğunu belirten doküman almak için müracaat yapılıyor. Bakanlıktan alınan onaylı formlar, nüfus bilgileri, ikametgâh adresi ve ikametgâha ilişkin tesisat numarası bölgedeki Enerjisa Dağıtım Şirketi Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü’ne veriliyor.

Sisteme kayıtlı hastaların bağlı bulunduğu bölgede elektriklerin kesilmesi durumunda, SCADA denetim merkezinde canlı olarak kesinti bilgisi durumu alarm biçiminde gösteriliyor. Alarm gelen bölgedeki elektrik kesintilerine öncelik verilerek, hastalar için acil güç sağlanıyor.

Kelam konusu sistem, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’ta faaliyet gösteren Başşehir EDAŞ’ta 2014 yılında, AYEDAŞ ile Adana, Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Kilis ve Hatay’da faaliyet gösteren Toroslar EDAŞ’ta ise 2017 yılında devreye alındı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)