Tüpraş ve Arter’den 23 Nisan’da Çocuklara Özel Sanat Aktifliği

Tüpraş ve Arter’den 23 Nisan’da Çocuklara Özel Sanat Aktifliği

Tüpraş ve Arter, 23 Nisan coşkusunu sanatla birleştiren manalı bir iş birliğine imza attı. Tüpraş ve kurumsal sponsoru olduğu, Vehbi Koç Vakfı’na ...

Tüpraş ve Arter, 23 Nisan coşkusunu sanatla birleştiren manalı bir iş birliğine imza attı. Tüpraş ve kurumsal sponsoru olduğu, Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kültür kurumu olan Arter, bugüne özel olarak hazırlanan çevrim içi sanal çeşit programı ile çocukları çağdaş sanatla buluşturuyor.

Türkiye’nin önder sanayi kuruluşu Tüpraş, topluma hassaslık şuuruyla gerçekleştirdiği kurumsal toplumsal sorumluluk çalışmalarıyla da manalı projelere imza atmayı sürdürüyor. Tüpraş, Arter iş birliğiyle gerçekleşen çevrim içi tecrübede 23 Nisan coşkusunu sanatla birleştiriyor. Pandemi sebebiyle çevrim içi olarak kurgulanan aktiflik Tüpraş ve Arter’in youtubekanalından tüm çocuklar başta olmak üzere herkesin erişimine açıldı.

Tüpraş ve Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olarak 2010 yılından beri faaliyet gösteren Arter, bu kapsamda sanatın tüm disiplinlerini içeren, çocuklara özel eğitici ve öğretici lisanda hazırlanmış, 20 dakikalık bir görüntü programı geliştirdi.

Sanata ilgi duyan ve üretmenin heyecanını paylaşan tüm çocuklar Arter’i sanal tıp eşliğinde gezdi

Arter Öğrenme Programı grubu, görüntüde sanata ilgi duyan ve üretmenin heyecanını paylaşan tüm çocuklar için Arter binasının ana işlev alanlarını ve aktüel stantları anlatıyor.

Arter Öğrenme Programı Ekibi’nden uzman müze eğitimcisi Dilan Salkaya’nın anlatımıyla “Dinleyen Gözler”, “Gökcisimleri Üzerine” ve “Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)” stantlarını sanal ortamda gezerek yapıtların hikâyesini dinleyen çocuklar; 14 katlı Arter binasında stant alanlarının yanı sıra performans salonları, aktiflik alanları, kütüphane ve kitabevini de keşfe çıkıyorlar.

Renkli görüntüde ayrıyeten çocukların meskende gerçekleştirebilecekleri eğlenceli aktivite teklifleri de yer alıyor. Fotoğraf, heykel, sinema, fotoğraf üzere çeşitli mecralarda üretilmiş çağdaş sanat yapıtlarından geniş bir seçkinin yer aldığı Arter Koleksiyonu’nda yaklaşık 400 sanatçının 1.300’den fazla yapıtı bulunuyor.

Yeni jenerasyonların kültürel gelişimi hedefleniyor

Tüpraş, Arter ile birlikte gerçekleştirdiği kültür sanat faaliyetiyle; yeni kuşakların kültürel açıdan gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Keyifli bir 23 Nisan programıyla hayata geçirilen aktiflik, çocuklara sanatın sevdirilmesi ve sanatla özel bir bağ kurmaları, sanata ait söz dağarcıklarını geliştirmek maksadıyla düzenlendi. Pandemi sürecinde kültür sanat etkinliğinde buluşan öğrenciler, her bir çağdaş sanat yapıtı ile birlikte hayal dünyalarında yolcuğa çıkarak çağdaş sanatın soyut düşünme metotlarını de deneyimleme fırsatı buluyorlar.

“Enerjimiz Sanata”: Arter

Tüpraş, bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olarak 2010 yılında açılan ve 2019 yılında Dolapdere’deki binasına taşınan Arter’in, 5 yıl müddetle kurumsal sponsorluğunu üstlendi. Gençlerin ve çocukların çağdaş sanatla özgürce buluşabileceği bir ortamın mümkün kılınmasına katkıda bulunan Tüpraş’ın dayanağıyla Arter stantlarına giriş, Perşembe günleri her yaştan izleyici için ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 24 yaşın altındaki gençler ile Arter Birlikte üyeleri ise stantları her vakit ücretsiz ziyaret edebiliyor. Arter ve Tüpraş’ın bu iş birliği 2024 yılına kadar devam edecek.

Pandemi sürecinde çevrimiçi rehberli çeşitleri da programına ekleyen Arter, herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve hayat platformu olmayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)