Yeni jenerasyon ulaşım tahlilleriyle İstanbul pandemi sonrasında turist dostu akıllı kentler ortasında öne çıkabilir

Yeni jenerasyon ulaşım tahlilleriyle İstanbul pandemi sonrasında turist dostu akıllı kentler ortasında öne çıkabilir

Bir yılı aşkın vakittir süregelen pandemi şartları sonucunda temassız kartlı ödemeler tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme usulü haline geldi ...

Bir yılı aşkın vakittir süregelen pandemi şartları sonucunda temassız kartlı ödemeler tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme usulü haline geldi. Avrupa’da artık Visa kartları ile yüz yüze süreçlerin 80’den fazlası temassız olarak gerçekleşirken[1], ülkemizde de BKM datalarına nazaran temassız ödemeler Şubat prestijiyle bir evvelki yılın 3 katına çıkarak eşik atladı.[2]Uzmanlar bu trendin kalıcı olacağını ve temassız ödemelerin kullanım alanlarının perakende alışverişin dışında daha da yaygınlaşacağını öngörüyor. Toplu ulaşım bu alanların başında geliyor.

Dünyada 400’den fazla kent Visa teknolojisi ile ulaşımda temassız ödeme kabul ediyor

Ortalarında iş ömrünün ve turizmin ağır olduğu Londra, New York, Roma ve Madrid’in de yer aldığı dünya genelinde 400’den fazla kent Visa teknolojisi ile toplu taşıma araçlarında yerli ve yabancı kredi ve banka kartlarıyla temassız geçişe müsaade veriyor. Hali hazırda temassız bir geçiş tecrübesi sunan İstanbul da bu teknoloji ile bilhassa turistlerin toplu ulaşımı daha rahat kullanmasını sağlayarak, pandemi sonrası devirde turist dostu akıllı kentler ortasında öne çıkma potansiyelini taşıyor.

Yolcular için daha pürüzsüz bir tecrübe

Visa’nın akıllı ulaşım tahlili yolcular için daha pürüzsüz bir tecrübe sağlıyor. Yolcular her gün kullandıkları kredi ve banka kartlarını yahut bunların yüklü olduğu taşınabilir aygıtlarını direkt turnikelerden geçiş yapmak için kullanabiliyor. Böylece para taşıma, bilet alma yahut para yükleme gerekliliği ortadan kalkıyor.

Pandemi sonrasında turist dostu kentler daha da kıymetli hale gelecek

Ulaşımda yabancı ödeme kartlarının da kullanımını sağlayan bu sistem, turizm potansiyelinin yüksek olduğu kentlerde turistlere, nereden bilet alınacağını düşünmeden yahut bilet sırasında beklemeden turnikelerden kredi yahut banka kartlarıyla kolay kolay geçiş imkanı sağlıyor.

“İstanbul’un turist dostu akıllı kentler ortasında öne çıkmasına katkı en büyük arzumuz”
Dünya genelinde benimsenen ulaşımda temassız kredi ve banka kartlı geçişlerin daha da yaygınlaşacağına işaret eden Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, “Visa olarak toplu ulaşımda dijital ödemelerin kabulünde uzun yıllara dayanan başarılı bir geçmişe sahibiz. Dünya genelinde 400’ü aşkın kent ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri sonucunda toplu ulaşımı kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlara açtık. Ulaşım operatörleri, kamu ve özel bölüm ile teknoloji iş ortaklarıyla hayata geçirdiğimiz bu uygulamalarla milyonlarca bireye apayrı bir kent içi ulaşım tecrübesi sağladık. Edindiğimiz global uzmanlık ve kapsamlı tecrübe ile İstanbul’un da pandemi sonrasında dünya genelindeki turist dostu akıllı kentler ortasında öne çıkmasına katkıda bulunmak en büyük isteğimiz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)